English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Gelisen bilgi ve iletisim teknolojileri ile beraber, artan ürün çesitliligi, dis ticaret hacimleri, piyasalardaki yüksek rekabet sartlari ülkeler için uluslararasi ticareti önemli kilmaktadir. Önemi her geçen gün artan uluslararasi ticareti, sadece genel iktisat, genel isletme, yönetim ve organizasyon gibi geleneksel ticaret anlayisinin temelini olusturan disiplinlerle yönetmemek gerekmektedir. Küresel ticaretin ülke ve bölge ekonomilerine büyük katkilar sagladigi günümüzde, gelisen teknolojiyle birlikte küresel rekabet içerisinde var olabilmek multidisipliner bir anlayisla mümkün olabilecektir.Firmalara ve ülkelere uluslararasi alanda sürdürülebilir rekabet avantaji kazandirmak için tedarik zinciri boyunca faaliyetlerin yönetim ve kontrolü büyük önem tasimaktadir. Mal, hizmet, bilgi gibi faktörlerin teslim alinmasi, depolanmasi, müsterinin ihtiyaç duydugu noktaya tasinmasiyla ilgili etkinliklerin ekonomik bir plan dahilinde yapilmasi olan lojistik, uluslararasi ticaretin ana faktörlerinden birisidir. Lojistik ve uluslararasi ticaretin beraber degerlendirilmesi üretim sürecinden tüketim sürecine kadar tüm birimlere etkinlik ve verimlilik saglayarak rekabet güçlerinin gelismesine katki saglayacaktir.


Kurulan bölüm ile uluslararasi ticaretin ana ögesi olan lojistik sektörünün ihtiyaci olan nitelikli eleman ihtiyacinin karsilanmasi amaçlanmaktadir. Bölümde, mallarin üretilen yerden, satilan yerlere ulastirilmasi konusunda bilgiye ve beceriye sahip eleman ihtiyacini karsilamak amaciyla egitimler verilecektir. Tüm ürün veya hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan lojistik maliyetlerin yönetilmesi ve kontrolünün bilimsel yöntemlerle takip edilmesi ve çesitli yaklasimlar ile sürece katki saglanmasi hedeflenmektedir.


Uluslararasi tasimacilik sektörünün hizla gelismesi ve bu alanla ilgili yetismis eleman sayisinin çok az olmasi nedeniyle mezunlarin çalisma ve is bulma olanaklari oldukça genistir. Meslek elemanlari, kamu ve özel sektör kuruluslarinin uluslararasi ticaretle ilgili tüm birimlerinde uzman eleman ve yönetici konumlarinda çalisabilecekleri gibi kendi islerini de kurabilirler. Ulastirma Bakanligi, lojistik ve kargo (deniz, hava ve kara) tasimaciligi yapan isletmeler, uluslararasi ticaret yönetimi alaninda faaliyet gösteren bankalarin kambiyo birimleri, ihracatçi birlikleri ve üye kuruluslari, serbest bölgeler, dis ticaret sermaye sirketleri ile özel kuruluslarin ihracat-ithalat birimleri, gümrük ve uluslararasi ticaret ve nakliyat firmalari gibi kurum ve kuruluslarda istihdam edilmektedirler. Yönetim danismanligi ve ithalat/ihracat yöneticisi alanlarinda kariyer yapabilirler.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdariBilimler Fakültesi (ETÜ-İİBF) web sayfasına hoşgeldiniz. Fakültemiz hakkında ilk bakışta bilmek.. Devam

Bağlantılar

Partners Devam

Galeri

Fakültemizle ilgili görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz... Devam