English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Bankacilik ve Finans Bölümü

Bankacilik ve Finans Bölümü dünyada birçok üniversitede bulunmaktadir. Programin, is bulma imkâni ve uygulamalarin derste verilebilmesi üstünlügünden dolayi yaygin bir dagilimi vardir. Türkiye’de ise son yillarda program hizla yayginlasmakta, özellikle vakif üniversitelerinin iktisadi ve idari bilimler fakültelerine bagli olarak açilmaktadir.Bankacilik ve Finans Bölümünün temel amaci, bankacilik ve finans alaninda sektörün sürekli yenilenen ve nitelikli eleman ihtiyacinin karsilanmasina dönük yenilikçi düsünen ögrenciler yetistirmek ve istihdam açisindan farklilik saglamaktir.


Dünyada son yirmi yilda yasanan gelismeler uygulamaya dönük bilimsel alanlarin önemini artirmaktadir. Özellikle, finans piyasalarinda yasanan küresellesme ve büyüme trendleri, bu alanlarin gelismis ülkelerden gelismekte olan ülkelere dogru kaydigini göstermektedir. Ülkemizde de bankacilik sektörü son yillarda yapilan yabanci sermaye yatirimlari ve finansal büyümeye bagli olarak hizla gelismektedir. Bu gelismeler bankacilik ve finans kurumlarinin istedigi kalitede eleman ihtiyacini da artirmaktadir.


Bankacilik ve Finans Bölümü, hem bankacilik ve finans sektörünün ihtiyaç duydugu nitelikli eleman açiginin karsilanmasina katki yapacak hem de ülkemizde orta ögretimi bitirmis gençlerimiz için yeni egitim imkânlari saglayacaktir.


Bankacilik ve Finans Bölümünde; matematik, istatistik, temel hukuk, banka hukuku, bilgisayar, muhasebe, para-banka-kredi, isletme finansmani, bilgisayarli finansal analiz, yatirim degerlemesi, portföy yönetimi, sigorta islemleri, yeni finansal araçlarin kullanimi ve yönetimi, uluslararasi finansman ve risk yönetimi, finansal araçlar ve kurumlar gibi derslerle teorik egitimin mevcut akademik kadro ile, piyasa uygulamalarina dönük egitimin ise sektördeki profesyonellerden destek alinarak verilmesi hedeflenmektedir. Ders içeriklerinde Avrupa Birligi siyaset ve ekonomisi, para-banka-kredi ve muhasebe birligi standartlarinin yer almasi, ögrencileri Türkiye ve Avrupa Birligi piyasalarinin taleplerine yanit verecek bilgi düzeyine ulastiracaktir.
Is dünyasinin bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarini karsilayabilecek niteliklere sahip, sadece bilen degil, bilgilerini uygulamaya aktarabilen, üretken bireyler yetistirmek amaciyla, meslek derslerinin yani sira meslekî Ingilizce egitimi de verilecektir. Böylece meslekî donanimin yani sira, dünyada en geçerli yabanci dil olan Ingilizceyi etkin bir sekilde kullanabilen ögrenciler yetistirilmesi amaçlanmaktadir. Yabanci dili etkin bir sekilde kullanan ögrencilerimiz, iç ve dis piyasalarda is dünyasinin istemlerine göre, ilgili diller arasinda tercüme yapma, piyasa, sirket, banka degerlendirmeleri ile raporlari hazirlama, yazi ve raporlarin analizleri ile is ortamindaki yazismalari yürütme yeterliligine sahip olacak düzeyde bilgi edinecektir.


Ögrencilerin kuramsal bilgilerin yani sira edinecekleri meslekî deneyim ve beceri ile mezun olmalari, is yasamlarinda kendilerine birçok kazanç saglayacaktir. Bu dogrultuda ögrencilerin kamu veya özel sektör kurum ve kuruluslarinda (kambiyo, denetim, leasing, factoring, aracilik, sigortacilik, uluslararasi finansman ve borsa gibi ilgi duyduklari bir alanda yurt içi veya yurt disi banka ve finans kuruluslarinda) “Is Basinda Egitim” yapma imkânlari olacaktir. Böylece, ögrencilerin mezuniyet sonrasi is ortamina adaptasyon sikintilari da asilmis olacaktir.


Ögrencilerin deneyim kazanmasi ve bilgi-becerilerinin artmasinda fakülteye davet edilecek olan meslek sahipleri, uzmanlar ve bankacilarin verecekleri konferans ve seminerlerin de büyük katkilari olacaktir. Bu konularda düzenlenecek konferans ve seminerler ile ögrenciler, edindikleri bilgilerin uygulamadaki yerini uzman kisilerden ögrenme firsati bulacaktir.


Bölüm mezunlari, Maliye Bakanligi, Hazine Müstesarligi, Sayistay, BDDK, SPK, kamu ve özel bankalar ile diger kamu kuruluslarinin, factoring, forfaiting, leasing sirketlerinin, sigorta isletmelerinin, danismanlik sirketlerinin, özellikle Basel II kriterlerinin uygulanmaya baslamasindan sonra daha yaygin hale gelecek bagimsiz denetim sirketlerinde, menkul kiymet araci kuruluslarinin ve özel sektör isletmelerinin finans bölümlerinde, finans koordinatörü, daire baskani, finansal raporlama uzmani, bütçe ve mali planlama uzmani, finansal analist, portföy yöneticisi, teftis kurulu üyesi, hesap uzmani olarak çalisabilecekleri gibi, serbest muhasebeci, mali müsavir ve yeminli mali müsavir olarak bagimsiz bir meslege de sahip olabilirler.


Ülkemizde 30 Haziran 2012’de uygulanmaya baslayacak olan Basel II kriterleri ile KOBI’lerin kurumsal ve perakendeci KOBI olarak siniflandirilmalari ve kurumsal KOBI’lerin bankalardan alacaklari ticari kredilerde uygulanacak olan faiz oranlarinin bagimsiz denetim kuruluslarindan alacaklari reyting derecesine bagli olacagi bir sistem getirilmektedir. Dolayisiyla bölüm mezunlari firmalar için reyting derecesinin artirilmasinda yeterli bilgi donanimina sahip bireyler olarak piyasada yerini alacaklardir. Sistemin bankalari, bagimsiz denetim firmalarini ve KOBI’leri ilgilendirmesi bu konuda bilgi sahibi olan mezunlar için artik daha genis is imkânlari doguracaktir.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdariBilimler Fakültesi (ETÜ-İİBF) web sayfasına hoşgeldiniz. Fakültemiz hakkında ilk bakışta bilmek.. Devam

Bağlantılar

Partners Devam

Galeri

Fakültemizle ilgili görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz... Devam