English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Maliye Bölümü

Maliye, kamu kurum ve kuruluslarinin faaliyetleriyle ilgili gelir ve giderlerin düzenlenmesi; özel ya da tüzel kisilerin yatirim, üretim ve satis faaliyetlerinin gerçeklestirilmesi ve bu faaliyetlerin istenen düzeyde sürdürülmesi için gerekli parasal degerlerin saklanmasi, ödenmesi, bunlarla ilgili maliyetleri de içeren para bulma ve kullanma etkinligidir. Bu amaçla, özel kuruluslar bankalardaki fonlari, kamu kesimi ise emisyon, menkul deger ihraci, dis borçlanma gibi kaynaklari kullanir.Maliye Bölümünde ögrencilere, iktisat, maliye, kamu ekonomisi, muhasebe, mali hukuk, vergi ve ceza hukuku formasyonu kazandirmaya yönelik bir program uygulanacaktir. Hangi sistem ve yönetim tarzi içinde olursa olsun, devlet, ekonomik hayati ve aktiviteleri etkilemekte, asli veya tali görevlerini yerine getirebilmek için de çesitli gelir kaynaklarina ihtiyaç duymaktadir. Bu gelir kaynaklari arasinda birinci ve en önemlisi vergi gelirleridir. Bu açidan bölümde, gerek özel kuruluslarin devlete karsi olan mali ödevlerini yerine getirirken ihtiyaç duyacagi maliye, muhasebe ve vergi konularindaki eleman açiginin kapatilmasina yönelik egitim-ögretim verilirken; diger yandan devletin de modern anlamda vergileme, vergi denetimi, mali yargilama gibi alanlardaki denetmen, kontrolör ve müfettis ihtiyaçlarinin karsilanmasina yönelik bir program uygulanmaya çalisilacaktir. Kisaca Maliye Bölümü; maliye, mali hukuk, kamu ekonomisi, vergi uygulamalari ve vergi denetimi alaninda iyi bir egitim-ögretim vererek çagdas dünyayi kavramis elemanlar yetistirmeyi amaç edinmistir.


Mali Iktisat, Mali Hukuk, Maliye Teorisi ve Bütçe ve Mali Planlama olmak üzere dört anabilim dalindan olusan Maliye Bölümünde, gerek kamu gerekse özel sektörde mali konularda karsilasilan sorunlara iktisat ve hukuk bilgisi isiginda gerekli teknik bilgi ve yöntemleri kullanarak çözüm üretebilecek nitelikli elemanlar yetistirmek amaciyla yüksek düzeyde egitim-ögretim ve arastirma yapilmaktadir. Maliye Teorisi ve Mali Iktisat anabilim dallari, kamu maliyesini ilgilendiren konularin iktisat teorisi çerçevesinde incelenmesine olanak tanirken; Mali Hukuk ve Bütçe ve Mali Planlama anabilim dallari uygulamaya yönelik olup kamu kesimi bütçesi ile ilgili unsurlarin teknik ve hukuki boyutlarinin incelenmesini konu etmektedir.


Kamu harcamalarinin iktisadi ve hukuki açidan degerlendirilmesi, özel kesim ve kamu kesimi arasindaki fon akimlarinin ekonomik ve sosyal etkileri bu bölümün faaliyet alanini olusturmaktadir. Kamu kesiminde çalisanlar devlet harcamalarini denetleme ve uygulama görevi yaparlar. Özellikle Maliye ve Gümrük Bakanligi’nda denetleme görevi yapan elemanlar, maliye müfettisi, hesap uzmani, gelirler kontrolörü, vergi kontrol memuru, vergi yoklama memuru olarak çalisirlar. Uygulama görevi yapanlar ise defterdar, gelir müdürü, muhasebe müdürü, vergi dairesi müdürü ve vergi dairesi memuru olarak görev yaparlar.


Mezunlar; Maliye ve Gümrük Bakanligi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasi, Kamu Iktisadi Tesebbüsleri, Devlet Planlama Teskilati, Mahalli Idareler, Belediyeler, Sayistay ve diger kamu kuruluslari ile bankalarda ve özel sektörün degisik kuruluslarinda is bulabilirler. Ayrica muhasebe ve mali müsavirlik bürolari açabilirler. Mezunlar genellikle kamu ve özel sektöre ait kuruluslarda denetçi ve yönetici olarak çalissalar da; ayrica banka, sigorta, finansal kiralama, menkul kiymetler, faktoring gibi finans sektörü firmalari basta olmak üzere bütün özel sektör ulusal ve uluslararasi kuruluslarinin çesitli bölümlerinde çalisma olanaklari da bulunmaktadir. Yabanci dil ve bilgisayar bilgisi is bulma açisindan avantajdir.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdariBilimler Fakültesi (ETÜ-İİBF) web sayfasına hoşgeldiniz. Fakültemiz hakkında ilk bakışta bilmek.. Devam

Bağlantılar

Partners Devam

Galeri

Fakültemizle ilgili görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz... Devam