English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Ekonometri Bölümü

Ekonometri Bölümü ekonomi teorilerinin sayisal olarak ortaya konmasi ve çesitli ekonomik problemlerin incelenmesi, uygun istatistiksel ve matematiksel modellerin analizi yoluyla iktisadi kararlarin alinmasi gibi konularda egitim ve arastirmalar yapar. Baska bir bakis açisi ile ekonometri bilimi; istatistik, yöneylem arastirmasi, matematik ve iktisat bilimlerinin kesistigi ve bu arakesitin bilgisayar uygulamalarinin yapildigi güncel bir bilim alanidir. Ekonometri bilimi genel anlamda iktisat, istatistik ve matematik bilimlerinin bir ara kesiti olarak tanimlanir. Bu anlamda Ekonometri bölümünde ekonometri, iktisat ve istatistik agirlikli egitim verilmekle beraber bunlara ek olarak yöneylem arastirmasi, matematik, bilgisayar ve yabanci dil dersleri de okutulmaktadir.

Günümüzde herhangi bir iktisadi olayin ekonometri ve istatistik kullanilmadan yorumlanmasi ve ileriye yönelik tahminlerin yapilmasi olanakli olmadigi gibi inandirici da degildir. Bu nedenle iktisatçi mutlaka bir ekonometriciye veya istatistikçiye gereksinim duymakta ya da kendisi ekonometri veya istatistik ögrenme gereksinmesi duymaktadir. Bu açidan bakildiginda da ekonometriciyi; iktisat biliminin mühendisi olarak tanimlamak mümkündür.


Ekonometri Bölümü mezunlari özellikle matematik, istatistik ve ekonometri gibi sayisal alanda kazandiklari bilgi ve becerilerin yani sira, ekonomi, maliye, kamu yönetimi, isletme ve bazi hukuk derslerini almalarindan dolayi, donanim açisindan gerek kisinin çalistigi kurum ve isletmelerin kendi ihtiyaçlari ve gerekse toplumsal alanda hizmet veren kurumlarca yapilan ekonomik ve sosyal içerikli çalismalarda kullanimi gereken her türlü sayisal analizleri yapabilmektedirler.


Bölümümüz veri analizi yapabilecek düzeyde bilisim bilgisi ile donatilmis, gerektiginde kamu ve özel sektörün bilisim sistemi departmanlarinda çalisabilecek nitelikte, arastirma ve sorun çözme becerisi gelismis, günümüz isletmelerinin ihtiyaç duydugu süreç, iyilestirme, verilerin degerlendirilmesi ve raporlanmasi konularinda temel olan istatistiksel süreç kontrolü, örnekleme, ekonometri ve yöneylem arastirmasi yapabilen, bilgisayar sistem yöneticisi ve bilgisayar yazilim gelistiricisi olarak çalisabilecek düzeyde bilgi donanimina sahip, temel iktisat ve isletme egitimiyle birlikte ekonomik ve sosyal olaylari dogru bir biçimde incelemeye, iktisat teorilerini sinama ve yorumlamaya yönelik analiz tekniklerini ve becerilerini edinmis basarili ekonometriciler yetistirmeyi amaç edinmistir.


Ögrencilerimizi sadece is hayatinda basarili olacak sekilde degil, sosyal yasantisinda da çevresine ve topluma örnek, sorumluluk bilinci olan, hukukun üstünlügüne inanan, ülke ve toplum sorunlarina karsi duyarli ve vatana faydali bireyler olacak sekilde yetistirmek birincil hedefimizdir.


Sayisal degerlendirme tekniklerine ve düsünme yetenegine sahip Ekonometri Bölümü mezunlari, Türkiye Istatistik Kurumu, Devlet Planlama Teskilati, Hazine Müstesarligi ve Merkez Bankasi gibi kamu kuruluslari ile sigortacilik, bankacilik, sermaye piyasasi basta olmak üzere çesitli alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluslarin arastirma-gelistirme (AR-GE), planlama ve bütçe departmanlarinda istihdam edilebilmektedirler.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdariBilimler Fakültesi (ETÜ-İİBF) web sayfasına hoşgeldiniz. Fakültemiz hakkında ilk bakışta bilmek.. Devam

Bağlantılar

Partners Devam

Galeri

Fakültemizle ilgili görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz... Devam