English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Ülkemiz ekonomik açidan gün geçtikçe giderek daha da kalkinmakta ve güçlenmektedir. Güçlenmemiz, bulundugumuz jeopolitik konumumuz ve Avrupa Birligi üyesi adayi olmamiz nedeniyle ülkemiz yönetimi tarafindan alinan kararlar ve izlenen politikalar çok önem tasimaktadir. Bu süreçte ülkemizin nitelikli, vizyon sahibi, devlet idaresi ekolünü bilen, mikro ölçegin yaninda makro ölçekte de analitik düsünebilen kamu yöneticilerine ve siyaset bilimcilere ihtiyaci daha da artmaktadir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü; yerel, ulusal ve uluslararasi düzeyde gerçeklesen siyasal, sosyal ve ekonomik degisimlerin sistematik bir sekilde incelenmesi, ülkemiz açisindan degerlendirme yapilmasi ve dinamik bir dönüsüm sürecinde küresel sartlara uyum saglayabilecek sekilde ülke menfaatlerini ve demokrasinin gelisimini koruyacak politikalar ve uygulamalar gelistirilmesi süreçlerine katki yapmasi açisindan önemlidir.Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nün Erzurum Teknik Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulmasi bu açidan önem arz etmektedir. Ayrica fakültenin adinda yer alan “Idari Bilimler” bölümünün bir ayagini Isletme, diger ayagini da Kamu Yönetimi olusturmaktadir. Bu açidan bakildiginda da Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nün açilmasi önem tasimaktadir.


Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü; kamu bürokrasisine yönetici ve personel yetistirmek, kamu yönetiminin temel arastirma konularinda oldugu kadar yeni yönetim anlayislari ve uygulamalari alanlarinda da siyasal ve yönetsel süreçlerin bilimsel ve karsilastirmali analizine katkida bulunmak, akademik ve mesleki arastirmalar ve yayinlar yapmak ve ilgili ulusal ve uluslararasi kurum ve kuruluslara danismanlik hizmeti sunmayi amaçlamaktadir.
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nün Vizyonu; Üniversitenin vizyonuna paralel olarak evrensel bilimsel degerler çerçevesinde, yüksek düzeyde kaliteli egitim verebilen, nitelikli bilimsel arastirma ve yayin yapabilen, ulusal ve uluslararasi ortamlarda mensubu ve mezunu olmaktan övünç duyulan, ögrenciler tarafindan öncelikle tercih edilen, yirmi birinci yüzyilin degisen sartlarina uyum saglayabilecek nitelikli, tam donanimli, gerek özel sektörde gerekse ülke yönetimi ve siyasetinde söz sahibi olabilecek yönetici adaylari yetistiren; ilimiz ve bölgemiz basta olmak üzere ülkemizin sorunlarini çözmeye yönelik olarak devlet kurumlari ve uluslararasi kurumlarda çalistirilmak üzere yüksek teknik bilgi ve donanimiyla aranilan ögretim üyeleri kadrosu ile hizmet sunan, paydaslari ile ortaklasa projeler üreten, ulusal ve uluslararasi düzeyde saygin ve tercih edilen bir bölüm olmaktir.


Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, misyon olarak; “yüksek insanlik degerleri ve bilim isiginda, ülkemizin gelecegi için kamu yararini gözeten, insan haklarina saygili, kamuya ve özel kesime yönelik üstün nitelikli aranan yönetici adayi ve yüksekögretimde görev alacak aydin bireyler yetistirmeyi, nitelikli bilimsel arastirmalar yapmayi, bilimsel arastirma alanindaki üretimini ilimiz ve bölgemiz basta olmak üzere ülkemizin sorunlarini çözmeye yönelik olarak ulusal ve uluslararasi kuruluslardaki çalismalariyla toplum yararina sunmayi görev edinmistir.”


Bölüm mezunlari için is olanaklari oldukça genistir. Ögrencilerimiz kamu yönetiminin en üst düzeyinde bakan, müstesar, genel müdür olarak çalisabildikleri gibi, Türkiye bürokrasisinin birçok kademesinde mülki idare amiri (kaymakam, vali yardimcisi ve vali), idari hakim, uzman ya da müfettis olarak da is bulabilmekte, ayrica kamu ve özel kesimde orta ve üst düzey yöneticilik de yapmaktadirlar. Bunun yani sira, kamu ve özel bankalar ile yazili ve görsel basin kuruluslari da mezunlarimizin çalistigi alanlardir. Mezunlarimiza is olanagi sunan diger bazi kurumlar: Içisleri Bakanligi, Milli Istihbarat Teskilati, Devlet Planlama Teskilati, Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi, Maliye Bakanligi, Merkez Bankasi, Sermaye Piyasasi Kurulu, diger tüm bakanliklar ve çesitli yerel yönetimlerdir.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdariBilimler Fakültesi (ETÜ-İİBF) web sayfasına hoşgeldiniz. Fakültemiz hakkında ilk bakışta bilmek.. Devam

Bağlantılar

Partners Devam

Galeri

Fakültemizle ilgili görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz... Devam