English E-Posta Öğrenci Bilgi Sistemi EBYS
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
İktisat Bölümü

İktisat; mal ve hizmetlerin üretimini, tüketimini ve dagitimini inceleyen; ‘ne, nasil ve kimler için üretilmeli?’ sorularina yanit arayan bir sosyal bilim dalidir. Kitle iletisim araçlarinda siklikla haber olan büyüme, kalkinma, istihdam, issizlik, enflasyon, verimlilik, ihracat ve ithalat gibi toplum refahini yakindan ilgilendiren konular iktisadin alani içine girer.Ülkemiz ekonomisinin özellikle son dönemde gösterdigi hizli ve dinamik büyüme ve kalkinma sürecinde ihtiyaç duydugu iyi yetismis, çagin gerektirdigi donanima sahip, özellikle bilgi teknolojilerini etkin kullanabilen ve yabanci dil bilen iktisatçilara duyulan ihtiyaç, Iktisat Bölümünün açilmasini gerekli kilmaktadir. Ayrica Erzurum gibi, yer aldigi lokasyonda bir bölgesel cazibe merkezi olarak temayüz eden bir sehirde özellikle bölge gençlerinin yüksek ögretim ihtiyaçlarinin en iyi sekilde karsilanmasi suretiyle ülkemizin sosyal entegrasyonuna katki saglamak da önemli amaçlardan bir tanesidir.


Bölümün vizyonu, küresellesme olgusuyla birlikte gelisen ve daha karmasik hale gelen ekonomik iliskiler agini ve ekonomik sorunlari, hem teorik hem de uygulamali düzeyde kavrayabilen, çözüm önerileri getirebilen ögrenciler yetistirebilmek ve gelistirdigi somut projelerle ve nitelikli bilimsel arastirmalarla özellikle bölgesel kalkinma odakli faaliyetlere agirlik veren bir bölüm olmaktir.


Saglam bir iktisat teorisi temeli üzerinde, analitik düsünen, sentez yapabilen, sorgulayan, yorumlayan, gelecege dair projeksiyonlar yapabilen ve bu sayede kamu ve özel kesimce tercih edilen üstün niteliklere sahip iktisatçilar yetistirmek ise bölümün temel misyonunu olusturmaktadir.


Dört yillik lisans egitimi sonunda iktisatçi unvanini alan mezunlar, Türkiye'de özellikle de son yillarda yasanan ekonomik gelismeyle birlikte giderek artan biçimde talep görmeye baslamislardir. Iktisatçilar, kazanmis olduklari mesleki formasyon sayesinde; kamu kurum ve kuruluslarinda, üst kurullarda, bankalarda, sigorta ve denetim sirketlerinde, finans kurumlarinda ve uluslararasi sirketlerde uzman ve yönetici pozisyonlari için öncelikli olarak tercih edilmektedirler. Iktisat bölümü mezunlari iktisadin yani sira isletme, endüstri mühendisligi, ekonometri ve çalisma ekonomisi gibi farkli alanlarda yüksek lisans egitimi ve akademik kariyer yapma imkanina da sahiptirler.

Dekanın Mesajı

Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdariBilimler Fakültesi (ETÜ-İİBF) web sayfasına hoşgeldiniz. Fakültemiz hakkında ilk bakışta bilmek.. Devam

Bağlantılar

Partners Devam

Galeri

Fakültemizle ilgili görsel materyallere bu bölümden ulaşabilirsiniz... Devam